Choć często nie zdajemy sobie z tego sprawy, w praktyce systemy wentylacji domu wywierają bardzo duży wpływ na funkcjonowanie całego budynku. Jak się bowiem okazuje, to właśnie wentylacja odgrywa kluczową rolę w przypadku ograniczenia wilgotności powietrza we wnętrzu domu. Jeśli zaniechamy jej wykonania lub też zapomnimy o dokonywaniu regularnych przeglądów, wówczas istnieje spore prawdopodobieństwo, że w domu pojawi się grzyb. Nie trzeba chyba dodawać, iż jego obecność może w prostej linii doprowadzić do wielu chorób. Jakich konkretnie? Chociażby rozwoju alergii czy też infekcji, co ma szczególne znaczenie w okresie jesienno – zimowym. Na tym jednak nie koniec. W pomieszczeniu pozbawionym wentylacji o wiele trudniej o poprawne funkcjonowanie organizmu, w tym przede wszystkim o efektywną naukę, pracę, koncentrację, a nawet dobre samopoczucie.
Suche powietrze – równie szkodliwe dla zdrowia
A jak – w obliczu powyższych faktów – prezentuje się kwestia suchego powietrza? Zaledwie niewielka ilość osób zdaje sobie sprawę z tego, jak szkodliwy wpływ na zdrowie wywiera suche powietrze. Co – konkretnie – może się stać, kiedy zaniedbamy domową wentylację? Suche powietrze przyczynia się do wysychania śluzówek i obniża poziom odporności naszego organizmu. Poza tym przyspiesza ono proces starzenia się skóry.
Jak więc łatwo się domyśleć, zarówno nadmiar wilgoci, jak i zbyt niski poziom takowej, jest po prostu bardzo szkodliwy. Co więcej; długotrwałe przebywanie w budynkach pozbawionych właściwej wentylacji może powodować zespół dolegliwości określany mianem syndromu chorego budynku, który diagnozowany jest u co najmniej 20 - 25% osób narażonych na opisywane czynniki.
Sprawy system wentylacji odgrywa kluczową rolę w poprawnym funkcjonowaniu budynku i wywiera niebagatelny wpływ na nasze zdrowie oraz samopoczucie. W związku z powyższym należy pamiętać o prawidłowym montażu wentylacji, regularnych przeglądach i serwisie wentylacji, a w razie awarii natychmiast zadbać o usunięcie usterki.