Pompy ciepła w województwie łódzkim — dofinansowanie

Przyczyną zanieczyszczenia powietrza jest nie tylko działalność zakładów przemysłowych. Bardzo duży udział mają tu właściciele i mieszkańcy domów ogrzewanych przy pomocy pieców. Jest to problem globalny i lokalny, dlatego władze państw, miast i gmin starają się wspierać unowocześnianie systemów ogrzewania. Ponieważ przejście na ekologiczne źródła energii wiąże się z dużymi kosztami, można starać się o dotacje na wymianę źródeł ciepła lub termoizolację budynków.

Program „Czyste powietrze” - główne narzędzie w walce ze smogiem od 2018 roku.

Od września 2018 roku w ramach programu “Czyste powietrze” przyjmowane są wnioski o dofinansowanie inwestycji modernizujących ogrzewanie budynków mieszkalnych. Dotacje są przeznaczone dla właścicieli i współwłaścicieli już istniejących lub dopiero budowanych domów. Można je spożytkować na przykład na wymianę pieców opalanych węglem na systemy ogrzewania elektrycznego lub pompy ciepła albo na zakup i montaż tego typu urządzeń do nowego budynku.

Wnioski o dofinansowanie przyjmują Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska oraz Bank Ochrony Środowiska. Wysokość dotacji zależy od dochodu przypadającego na jednego członka rodziny wnioskodawcy. Osoby zarabiające najmniej mogą liczyć na pokrycie 90% inwestycji, te zamożniejsze uzyskają zwrot 30% poniesionych kosztów.

Jak sfinansować pompy ciepła z programu “Czyste powietrze”?

Aby uzyskać dotację, należy złożyć wniosek - w wersji elektronicznej lub papierowej - ze wszystkimi wymaganymi załącznikami, na przykład zaświadczeniem o dochodach i potwierdzeniem prawa własności budynku. Pompa ciepła musi posiadać co najmniej dwuletnią gwarancję producenta i spełniać aktualne normy UE. Niezbędnym warunkiem otrzymania dofinansowania jest również zlikwidowanie starego pieca grzewczego. W przypadku korzystania z programu “Czyste powietrze” nie można ubiegać się o środki z innych źródeł.

„Czyste powietrze” w województwie łódzkim.

W Łódzkiem Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska oferuje wsparcie w wysokości do 40% kosztów zakupu na przykład pompy ciepła. Koszt inwestycji nie może być niższy niż 7 tysięcy złotych ani przekroczyć 53 tysięcy złotych. W przypadku wyższej kwoty można uzyskać dofinansowanie w formie pożyczki.

Zanim jednak zdecydujesz się na montaż pompy ciepła, musisz wiedzieć, że jej działanie spowoduje znaczny wzrost zużycia prądu. Dlatego też fotowoltaika jako dodatkowe źródło pozyskiwania energii to doskonałe połączenie, które sprawi, że utrzymanie Twojego domu będzie bezkosztowe.