Opłacalność instalacji fotowoltaicznej w domu i firmie

Rosnące ceny energii to w ostatnim czasie spory problem, który dotyka zarówno firmy, jak również gospodarstwa domowe. Alternatywą dla prądu pobieranego z sieci od operatora są własne mikro instalacje fotowoltaiczne. Użytkownicy takiego rozwiązania mogą obniżyć swoje rachunki za prąd nawet o 80%.

Inwestycje w instalacje fotowoltaiczne cechuje duża opłacalność, zarówno w perspektywie krótko i długoterminowej. Jej poziom zależy przede wszystkim od:

  1. Umiejscowienia i rodzaju paneli słonecznych – panele powinny być umieszczone w najbardziej nasłonecznionym miejscu, w orientacji wschód-zachód (optymalny kąt ich nachylenia wynosi od 10 do 45 stopni).
  2. Rodzaju paneli fotowoltaicznych – wyróżniamy ogniwa monokrystaliczne (droższe, ale cechują się wysoką wydajnością), polikrystaliczne (są tańsze, ale mniej wydajne) i cienkowarstwowe.
  3. Poziomu zapotrzebowania na energię elektryczną – im więcej wykorzystujemy prądu, tym opłacalność fotowoltaiki będzie większa.
  4. Jakości komponentów, która wpływa na ich prawidłowe funkcjonowanie i dłuższą żywotność.
  5. Poziomu autokonsumpcji – procent zużycia energii wyprodukowanej przez własną OZE, im jest większy, to ogranicza konieczność zakupu prądu od operatora.
  6. Posiadania magazynu energii – rozwiązanie może spowodować, że w ogóle nie będzie konieczne pobieranie prądu z sieci w okresie od kwietnia do października. 

Opłacalność paneli słonecznych

Poruszając kwestię opłacalności instalacji fotowoltaicznych należy również przyjrzeć się pojęciu „prosument”. Jest ono syntezą słowa „konsument” i „producent”. Posiadając własną instalację OZE stajemy się właśnie prosumentami. Jako wytwórcy energii możemy ją wykorzystywać na własne potrzeby, możemy go również magazynować, a nadwyżkę przekazywać do sieci energetycznej. Od 1 lipca 2024 roku energię można sprzedawać po średniej cenie z danej godziny.

Czy instalacje fotowoltaiczne są opłacalne? Odpowiedź jest tylko jedna: zdecydowanie tak. Zwrotu inwestycji możemy się spodziewać już przed upływem 10 lat. Jeśli gospodarstwo domowe lub firma w dużej mierze opiera swoje funkcjonowanie na urządzeniach i systemach generujących spory pobór energii (np. klimatyzacja, pompy ciepła, maszyny), to zalety montażu paneli słonecznych dość szybko zostaną zauważone w postaci niższych rachunków za prąd.

Na zwiększenie opłacalności fotowoltaiki niewątpliwie wpływają również dotacje, ulgi i programy rządowe, które mogą znacznie ograniczyć koszty inwestycji. Źródła dofinansowania dla osób fizycznych to np. program „Mój Prąd”, program „Czyste Powietrze” czy ulga termomodernizacyjna. Dla firm dostępny jest program Energia Plus, a dla gospodarstw rolnych „Agroenergia” i „Energia dla Wsi”.

Panele słoneczne to także rozwiązanie przyjazne środowisku naturalnemu. Korzystanie z odnawialnych źródeł energii pozwala ograniczyć negatywne skutki związane z dotychczasowymi sposobami jej pozyskiwania (spalenie węgla).