Większość z nas kojarzy klimatyzator jako miły powiew chłodu w upalne dni. Tymczasem instalując jedno urządzenie, możemy ogrzewać powietrze zimą i chłodzić latem. Do ogrzewania klimatyzatorem potrzebne jest technologia typu split, czyli rewersyjna pompa ciepła. Wtedy jednostka zewnętrzna ochładza, a wewnętrzna podwyższa temperaturę.
Jeśli chciałbyś uzyskać więcej informacji, bądź też jesteś zdecydowany i interesuje Cię montaż klimatyzacji to zapraszamy do kontaktu telefonicznego. Odpowiemy na wszelkie Twoje pytania, podpowiemy jakie urządzenie wybrać oraz przygotujemy projekt wykonania.
Wydajność i trudności
Rozwiązanie to sprawdza się jesienią, wczesną wiosną oraz przy łagodnej zimie. Jednak ograniczeniem ogrzewania klimatyzatorem jest aura za oknem. Przy temperaturach ok. minus 15 stopni C agregat zatrzymuje się. Wtedy trzeba uruchomić inne źródło ciepła. Dlatego kwestię ogrzewania trzeba zaplanować z wyprzedzeniem i być gotowym na to, że klimatyzator będzie zimą pełnił funkcję pomocniczą.
Podobnie jest z wydajnością. Ogrzewanie klimatyzatorem przy dobrej pogodzie jest ekologiczne i sporo tańsze niż tradycyjny grzejnik elektryczny. Energia odnawialna z otoczenia wystarcza do utrzymania odpowiedniej temperatury w środku. Im jednak mroźniej na zewnątrz, tym urządzenie ma mniejsze możliwości wykorzystania tej energii naturalnej i potrzebuje ubytek pobrać z sieci.
Ogrzewanie domów i hal produkcyjnych
Aby dobrać odpowiedni klimatyzator, trzeba porównać pobór mocy urządzenia w trybie grzania z docelową powierzchnią. Przyjmuje się, że na 10 metrów kwadratowych wystarcza moc 1 kW. Ten przelicznik ułatwi też obliczenie kosztu późniejszej eksploatacji.
W przypadku obiektów przemysłowych nie bez znaczenia jest zestaw filtrów w klimatyzatorze. Pochłaniają pyłki, kurz i zanieczyszczenia, czego nie można powiedzieć o standardowych grzejnikach i kaloryferach. Jest to szczególnie ważne w branży przetwórstwa spożywczego, w dziedzinach precyzyjnych związanych z elektroniką i laboratoriach.