Solary – bo również w taki sposób określa się kolektory słoneczne – z roku na rok cieszą się coraz większą popularnością. Nic zatem dziwnego, że na sporej ilości polskich dachów zobaczyć można charakterystyczne, przejrzyste lustra. W praktyce kolektory słoneczne zbudowane są z kilku warstw. Ich zadaniem jest oczywiście wyłapywanie promieni słonecznych i gromadzenie energii, która w dalszej kolejności zostanie przetworzona na energię cieplną. W ten prosty sposób możemy z łatwością ogrzać wodę użytkową, jak również wspomóc system ogrzewania.
Zalety rozwiązania
Panele słoneczne to jedno z bardziej polecanych rozwiązań o profilu ekologicznym. W praktyce dzięki montażowi opisywanego rozwiązania jesteśmy w stanie zaspokoić mniej więcej do 70% rocznego zapotrzebowania na energię cieplną, którą następnie wykorzystamy do podgrzania ciepłej wody użytkowej. Co jednak istotne to fakt, iż funkcjonowanie solarów nie zależy od mocy słońca, a tylko i wyłącznie od ogólnego naświetlenia.
Wydajność kolektorów słonecznych w miesiącach od marca do października szacowana jest na ok. 80 – 90%, co oznacza, iż nasze zapotrzebowanie na ciepłą wodę zostaje niemalże w pełni zaspokojone. Warto dodać, iż w miesiącach letnich może ono wynosić nawet 100%.
Ekologiczne i wydajne
Nowoczesne kolektory słoneczne stanowią świetne rozwiązanie dla osób, które pragną żyć w sposób ekologiczny. Jak się bowiem okazuje, ten całkowicie bezobsługowy system korzysta wyłącznie z naturalnych zasobów energii i w żaden negatywny sposób nie wpływa na środowisko naturalne.
Odpowiednio rozmieszczone na dachu domu solary są w stanie z powodzeniem wytworzyć sporą ilość energii tym samym obniżając zapotrzebowanie na takową, które w innym przypadku byłoby czerpane z tradycyjnych źródeł. A jak to wygląda w praktyce? Biorąc pod uwagę warunki atmosferyczne w naszym kraju, zestaw kolektorów słonecznych jest w stanie z powodzeniem wytworzyć mniej więcej 1500 kWh w ciągu 1 roku.