Elektryczne ogrzewanie budynku jest bez wątpienia najwygodniejszym rozwiązaniem. Inwestorzy decydujący się a takie sposoby ogrzewania domu mogą zrezygnować z budowy wodnej instalacji grzewczej czy też komina dymowego. Będzie to odczuwalna oszczędność środków finansowych. Niewątpliwą zaletą okazuje się też łatwość sterowania temperaturą. Nowoczesne grzejniki elektryczne posiadają zaawansowane termostaty oraz czujniki. Z łatwością ustawimy optymalną temperaturę, która zapewni najwyższy komfort użytkowania pomieszczeń. Po osiągnięciu odpowiedniej temperatury pomieszczenia grzejnik wyłączy się samoczynnie.
Ogrzewanie elektryczne — koszty inwestycji
Ciekawostką okazują się też stosunkowo niskie koszty inwestycji. Do ogrzania pomieszczenia wystarczy grzejnik elektryczny o odpowiedniej mocy. Jednym z interesujących rozwiązań są tak zwane piece dynamiczne. Ciepło z energii elektrycznej magazynuje się w rdzeniu akumulacyjnym. Następnie zostaje przeniesione do otoczenia dzięki dodatkowym wiatrakom, które wymuszają cyrkulacje powietrza. Niektóre modele posiadają także dodatkowe czujniki wilgoci. Dzięki temu system może samodzielnie regulować temperaturę oraz wilgotność powietrza w pomieszczeniu.
Ogrzewanie elektryczne — koszty eksploatacji
Jedynym minusem ogrzewania elektrycznego okazuje się wysoki koszt eksploatacji. Energia elektryczna z roku na rok staje się coraz droższa. Dlatego elektryczne ogrzewanie budynku najlepiej sprawdza się na małych przestrzeniach. Innym rozwiązaniem jest montaż fotowoltaiki, które pozwoli znacząco ograniczyć koszty energii. Możemy wykorzystać je do ogrzewania dobrze zaizolowanych mieszkań i poszczególnych pomieszczeń w domu. Ciekawym rozwiązaniem okazuje się też elektryczne ogrzewanie podłogowe. Możemy zamontować je praktycznie w każdym pomieszczeniu. Elektryczne ogrzewanie podłogowe zwiększy komfort użytkowy i zapewni równomierny rozkład temperatur w całym pomieszczeniu. Koszt eksploatacji ogrzewania na niewielkiej przestrzeni nie będzie zbyt dużym obciążeniem dla budżetu. Jednocześnie może przyczynić się do zwiększenia komfortu użytkowników domu lub mieszkania.
Podsumowując, ogrzewanie domu to bardzo ważna kwestia, na którą trzeba zwrócić uwagę jeszcze w trakcie budowy. To właśnie wydajna instalacja grzewcza zapewnia komfort cieplny mieszkańcom i zabezpiecza budynek przed uszkodzeniami.
Ogrzewanie prądem — alternatywy
Ogrzewanie domu może odbywać się na wiele sposobów. Najpopularniejszym z nich jest ogrzewanie węglowe, na gaz ziemny oraz na prąd. Mając jednak pełną świadomość o nieustannym ubożeniu kopalnych zasobów, coraz większa liczba ludzi przychylniej spogląda na odnawialne źródła energii. Taką innowacją w ostatnim czasie są właśnie pompy ciepła, które są niewątpliwym przełomem w tej dziedzinie.
Pompy ciepła napędzane są prądem elektrycznym, lecz pobór jest znacznie mniejszy niż ma to miejsce przypadku stosowania pieców elektycznych elektrycznych. Sposób funkcjonowania jest zautomatyzowany i dzięki temu nie wymaga dodatkowej obsługi. Dzięki takiej metodzie ogrzewania diametralnie spadną nam koszty eksploatacji.